South Dakota USBC

        

Make Plans to Attend Your South Dakota State USBC Jamboree ~~ August 1 & 2, 2014


                        

Registration Form is available
on Jamboree Page or click here

 

 

 

2014 Hall of Fame Honorees

will be honored

on August 2, 2014

at the

SD State Honors Banquet

Ramkota Inn & Convention Center

Pierre

Superior Performance

Casey Gerry, Rapid City     

Danita Allen, Chamberlain

John Sharkey, Rapid City     

Brady Badger, Pierre

Meritorious Service

Deborah Bjelland, Rapid City

Pioneer Award

Helen Louison, Rapid City

Family Award

George & Jan Martin Family, Brandon

Youth Promoter of the Year

Evelyn Meier

Youth Coach of the Year

Pat Raffety, Milbank

Youth Star of Tomorrow

Collin Lovejoy, Wakonda

Cody Henrichsen, Pierre



                                                                                   

facebook   Twitter   Youtube

                 
                   TOP SCORES


                            Please email bowlinginfo@bowlsd.com
                        to advise of Top Scores


2013 - 2014
Male Top Series
750 Series or better

Justin Weig, Aberdeen  865
Bryan Eastman, Sioux Falls  857
Joseph Gourneau III, Aberdeen  856
Brian Diede, Huron  847
Sean Mason, Brookings  846
Bryan Eastman, Sioux Falls  845
Riley Bietz, Mitchell  843
Mike Kruse Sr, Vermillion  843
Nick Coolidge, Pierre  841
Bo Johnson, Huron  840
Jason Schaunaman, Aberdeen  837
Tim Dooley, Yankton  834
Pat King, Yankton  827
Brad Huck, Pierre  826
Bryan Hespe, Winner  824
JJ Peterson, Yankton  823
Cliff Kuckelburg, Aberdeen  817
Jim Herbert, Hartford,  816
Chris Henrichsen, Pierre  815
Doug Thompson, Aberdeen  814
Tyler Engel, Rapid City  813
Jim Gauer, Aberdeen  813
Nate Hand, Rapid City 811
Fred Kiewel, Rapid City  811
Garet Mohr, Aberdeen  811
Matt Bain, Aberdeen  809
Derek Newcomb, Pierre  809
Dan Streifel, Aberdeen  809
Andy Sunmers, Rapid City  809
Brett Foreman, Rapid City  808
Al Waltman, Aberdeen  807
Derek Brewer, Aberdeen  806
Shayne Walser, Rapid City  806
Mike Allen, Chamberlain  805
Glen Paulsen, Sioux Falls  805
Matthew Richardson, Sioux Falls  804
Terry McNamara, Rapid City  803
Dan Quilt, Rapid City  803
Dana Stanton, Rapid City  803
Darin Newcomb, Pierre  802
Will Swisher, Aberdeen  802
Nathan Kleinschmit, Rapid City  801
Dennis Amburn, Rapid City  798
Ted Staikoff, Rapid City  795
Boo Nelson, Rapid City  794
Don Casey, Yankton  793
Robert Farley, Winner  793
JR Harvey, Rapid City  793
Ryan O'Malley, Rapid City  793
Bryon Reff, Huron  793
Todd Christians, Aberdeen  792
Mike Wasmund, Huron  792
Ricky Beck, Rapid City  791
Don Galbraith, Rapid City  791
Robin Holec, Tyndall  790
Austin Jundt, Rapid City  790
Kelly Mermin, Yankton 790
Jason Russell, Huron  790
Doug McHugh, Huron  788
Cody McKenzie, Winner  787
David Lowe, Rapid City  786
Jamie Holsworth, Rapid City  784
Terry Berg, Rapid City  783
Tom Clarke, Rapid City  783
Tom Sieben, Aberdeen  783
Wes Goehner, Huron  782
Billy Vaughn, Huron  782
Gary Evenson, Rapid City  781
Pat Preston, Aberdeen  781
Charles Turner, Yankton  781
Dale Ames, Huron  780
Juston Boynton, Aberdeen  780
Mike Brown, Winner  780
Dave Boe, Pierre  778
John Krogstrand, Pierre  778
Tyler Pomplun, Aberdeen  778
Randy Svendsen, Yankton  778
Heath Charlton, Rapid City  777
Dale Gab, Aberdeen  777
Dale Keefe, Huron  776
Matt Galbraith, Rapid City  775
Nathan Lafferty, Aberdeen  775
Randy Quilt, Rapid City  774
Kane Kortum, Pierre  773
Brad Biggin, Winner  772
Kyle Beaird, Rapid City  771
Matt Krogman, Winner  771
Mark Budd, Rapid City  770
Nick Gehrts, Aberdeen  770
Steve Shutt, Rapid City  770
Vince Spease, Rapid City  770
Dave Chapman, Rapid City  769
Mike Chilston, Chamberlain  769
Scott Meier, Aberdeen  769
Drew Nafus, Pierre  769
Jerry Sjerven, Aberdeen  769
Mike Steckelburg, Aberdeen  769
Rick Irwin, Winner  768
Wade Juve, Rapid City  768
Todd Brewer, Rapid City  766
John Lees, Rapid City  766
Scott Sorenson, Rapid City  766
Mike Stickland, Winner  766
Rob Hollenbeck, Winner  765
Ben Morganfield, Rapid CIty  764
Drew Badger, Pierre  763
Mike Kruse Sr, Yankton  763
Tom Schmidt, Chamberlain  763
Brad Maxwell, Rapid City  762
Chad Kringel, Pierre  762
Casey Weverstad, Yankton  762
Anthony Bad Horse, Winner  761
Rick Beaird, Rapid City  761
Russell Farley, Winner  761
Jeff Stohr, Aberdeen  761
Bill Richter, Aberdeen  760
Chad Simes, Aberdeen  760
Larry Anderson, Aberdeen  759
Kent Ball, Rapid City  759
Randy Farley, Winner  759
Danny Sharkey, Rapid City  759
Brian Oakland, Pierre  758
Pat Hanson, Aberdeen  756
Cllint Menning, Pierre  755
Scott Jones, Pierre  754
Mike Lenling, Aberdeen  754
Scot Love, Huron  754
Russ Swanson, Aberdeen  754
Brett Haynes, Winner  753
Josh Herman, Winner  753
Steve Shawda, Rapid City  753
Andre Armstrong, Rapid City  752
Todd Huntington, Rapid City  752
Bob Meink, Aberdeen  751
  Walt Oller, Rapid City  750

 


2013 - 2014
Female Top Series
650 Series or better

Brandyn Crawford, Rapid City  795
Mary Allison, Rapid City  794
Patty Fanter, Rapid City  782
Danita Allen, Chamberlain  775
Val Kuckelburg, Aberdeen  773
Tammy Lees, Rapid City  758
Cally Hall, Pierre  752
Brianna Kuckelburg, Aberdeen  752
Shauna Cunningham, Pierre  750
Kristy Jones, Rapid City  743
Laurie Clark, Sioux Falls  739
Sarah Johnson, Aberdeen  739
  Hali Clark, Sioux Falls  730
Stephanie Davis, Rapid City  724
Whitney Joseph, Aberdeen  720
Jackie Witlock, Aberdeen 714
Rachael Galbraith, Rapid City  713
Carole Gilbertson, Rapid City  712
Deb Bjelland, Rapid City  709
Debby Slusser, Rapid City  709
Cori Butler, Rapid City  708
Sarah Clark, Sioux Falls  701
Liz King, Rapid City  700
Amber Smith, Winner  700
Lana Stickland, Winner  698
Rhonda Augspurger, Winner  695
Amanda Ronke, Aberdeen  695
Beth Henrichsen, Pierre 691
Sherri Bucholz, Rapid City 687
  Val Showers, Rapid City  687
Tara Farley, Winner  686
Theresa Burke, Pierre 684
Jackie Crady, Aberdeen  684
Kathy McNamara, Rapid City  683
Brandi Fitzgerald, Huron  681
Jamie Hillmer, Pierre  676
Sarah Fry, Pierre  675
Carol Goodrich, Rapid City  674
Jerri Williams, Pierre  670
Ashley Augspurger, Winner  666
Cassie Leuthold, Rapid City  666
Mandy Howard, Pierre  664
Megan DuBois, Huron  662
Heather Wilkinson, Aberdeen  659
Nikki Steilen, Huron  656
Stephanie North, Huron  655
Julie Johnson, Huron  654
Jen Teveldal, Huron  654
Debbie Barta, Rapid City  652
Sarah Brust, Aberdeen  651
Laurie Sumners, Rapid City  650